Nasze relacje z Interesariuszami oparte są o zasady odpowiedzialności i dialogu. Sposób ich budowania wskazują „Wartości i zasady postępowania PKN ORLEN”, w których stwierdzamy, że cyt. „Jesteśmy przekonani, że otwarte i uczciwe komunikowanie się pozwala budować trwałe i pozytywne relacje z Interesariuszami, a tym samym wpływa na wzrost konkurencyjności i wartości Firmy”. W relacjach z partnerami biznesowymi stawiamy na uczciwość, przejrzystość, wzajemny szacunek oraz profesjonalizm. W trosce o ich jakość dostosowujemy częstotliwość i kanały komunikacji do charakterystyki i aktualnych oczekiwań wybranej grupy Interesariuszy. Szereg tego typu działań prezentujemy w Raporcie.
Uczestnicy Panelu Interesariuszy, czyli przedstawiciele Grupy ORLEN i jej otoczenia, dokonali weryfikacji Mapy Interesariuszy. W efekcie rekomendacji wypracowanych podczas Panelu oraz wewnętrznych konsultacji została zaktualizowana Mapa Interesariuszy. Efektem aktualizacji są, między innymi, następujące zmiany:
- Do grupy Interesariuszy kluczowych weszły: „Społeczność Lokalna”, „Podwykonawcy i Dostawcy” (w tej grupie zawierają się także Kontrahenci, wyodrębnieni rok temu jako oddzielna grupa wśród Interesariuszy o ważnym znaczeniu); do Skarbu Państwa zostały dodane Administracje Rządowe (do tej grupy należy również Administracja Publiczna wyodrębniona rok wcześniej jako samodzielna grupa Interesariuszy ważnych) i powstała grupa „Skarb Państwa i Administracje Rządowe”.
- Do grona Interesariuszy ważnych zostało dodane „Społeczeństwo”.
- Uczelnie zamienione zostały na bardziej pojemną grupę – „Instytucje naukowo-badawcze”.
- „Regulatorzy spoza Polski” zamienieni na „Regulatorzy” w rozumieniu Polski i innych krajów macierzystych Grupy ORLEN.
- „Analitycy rynku kapitałowego” zamienieni na „Rynek Kapitałowy”
Aktualna Mapa Interesariuszy wraz z opisem poszczególnych grup znajduje się na poniższym schemacie.
Mapa Interesariuszy Grupy ORLEN
Mapa Interesariuszy
Grupy ORLEN
-
Kluczowi interesariusze
-
Ważni interesariusze
W Grupie ORLEN zatrudnionych jest ponad 20 000 osób. Grupa ORLEN dba o prowadzenie dialogu społecznego opartego na niezależności stron, działaniu zgodnym z prawem, wzajemnym zaufaniu, obustronnym szukaniu kompromisu i przestrzeganiu przyjętych reguł. Obowiązujące zasady dialogu społecznego oparte są na regulacjach wewnętrznych (układy zbiorowe) oraz wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, co pozwala na budowanie konstruktywnych i trwałych rozwiązań we współpracy z przedstawicielami pracowników. Więcej informacji można znaleźć w sekcji
Odpowiedzialny Pracodawca.
Kapitał zakładowy PKN ORLEN dzieli się na 427 709 061 akcji zwykłych na okaziciela o wartości nominalnej 1,25 PLN. Nie istnieją ograniczenia dotyczące przenoszenia praw własności akcji PKN ORLEN. Więcej informacji można znaleźć w sekcji
Komunikacja z Rynkiem Kapitałowym.
Produkty i usługi Grupy ORLEN znajdują nabywców w ponad 90 krajach na 6 kontynentach. Wśród nich są zarówno Klienci indywidualni (m.in. kierowcy) jak i Klienci instytucjonalni, reprezentujący przemysł chemiczny, motoryzacyjny, lotniczy, elektroenergetyczny, budowlany, produkcję opakowań, rolnictwo czy przemysł spożywczy. Więcej informacji można znaleźć w sekcji
Dostawcy i Klienci oraz
Odpowiedzialność wobec Dostawców i Klientów.
Mieszkańcy sąsiadujący z zakładami produkcyjnymi, infrastrukturą magazynową czy miejscami, w których Grupa ORLEN prowadzi prace wydobywcze i inwestycyjne. To otoczenie najbliższe, często również pracownicy, kooperanci i ich rodziny. Rozpoznawanie ich potrzeb w oparciu o dialog, a także szacunek i dbałość o komfort ich życia jest z jednej strony najwyższym sprawdzianem odpowiedzialności Grupy ORLEN, z drugiej strony filarem zrównoważonego i trwałego rozwoju. Więcej informacji można znaleźć w sekcjach:
Pośredni Wpływ Ekonomiczny i
Społeczeństwo.
W 2017 roku w Grupie ORLEN zostało zrealizowanych ponad 13 tys. postępowań zakupowych. Współpracowaliśmy z ponad 17 tys. dostawców. Współpraca z dostawcami i podwykonawcami ma w większości przypadków charakter stały, zaspokajając bieżące potrzeby Grupy ORLEN. Dostawcy i podwykonawcy dostarczają między innymi materiały i usługi dla operacyjnej działalności Grupy ORLEN. Realizowane są zakupy inwestycyjne, produkcyjno-remontowe, zakupy energii elektrycznej, biokomponentów, zakupy dla stacji paliw oraz chemii produkcyjnej czy zakupy ogólne (administracja, IT, usługi profesjonalne, zakupy logistyczne). W 2017 roku dokonywane były zakupy w ponad 360 kategoriach zakupowych. Więcej informacji można znaleźć w sekcjach
Dostawcy i Klienci oraz
Odpowiedzialność wobec Dostawców i Klientów.
Spółki należące do Grupy ORLEN prowadzą działalność gospodarczą na rynkach regulowanych. Z tego powodu zgodność ich działań z regulacjami stanowi jeden z kluczowych aspektów. W ramach prowadzonej polityki zarządzania ryzykiem regulacyjnym PKN ORLEN i pozostałe spółki Grupy ORLEN prowadzą oparty o obowiązujące przepisy prawa, w pełni transparentny, otwarty dialog obejmujący między innymi zaangażowanie w opiniowanie projektów rozwiązań legislacyjnych na poziomie ustawodawstwa krajowego oraz wspólnotowego. Więcej informacji można znaleźć w sekcji
Otoczenie Regulacyjne.
Skarb Państwa:
Największy akcjonariusz PKN ORLEN posiadający 27,5% udziałów w ogólnej liczbie głosów w Spółce, któremu przysługują określone w Statucie Spółki oraz przepisach powszechnie obowiązujących uprawnienia, w tym prawo wykonywania więcej niż 10% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu, ma prawo do powoływania i odwoływania jednego Członka Rady Nadzorczej. Ponadto jeden Członek Zarządu PKN ORLEN jest powoływany i odwoływany przez Radę Nadzorczą na wniosek ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa.
Dodatkowo, zgodnie ze Statutem Spółki, tak długo jak Skarb Państwa jest uprawniony do powoływania członka Rady Nadzorczej, uchwały w sprawie udzielenia zgody na dokonywanie czynności dotyczących: zbycia lub obciążenia w jakikolwiek sposób akcji albo udziałów w następujących spółkach: Naftoport Sp. z o.o., Inowrocławskie Kopalnie Soli S.A. oraz w spółce, która zostanie utworzona w celu prowadzenia działalności w zakresie transportu rurociągowego paliw płynnych, wymagają głosowania za ich przyjęciem przez członka Rady Nadzorczej powołanego przez Skarb Państwa.
Specjalne uprawnienia dla akcjonariusza Skarbu Państwa wynikać mogą także z postanowień przepisów powszechnie obowiązujących. Uprawnienia takie w szczególności wynikają z ustawy z dnia 18 marca 2010 roku o szczególnych uprawnieniach ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w niektórych spółkach kapitałowych lub grupach kapitałowych prowadzących działalność w sektorach energii elektrycznej, ropy naftowej oraz paliw gazowych.
Więcej informacji na temat Akcjonariuszy PKN ORLEN posiadających specjalne uprawnienia kontrolne oraz ograniczenia prawa głosu, zostało przedstawionych w rozdziale Sprawozdania Zarządu z działalności za rok zakończony 31 grudnia 2017.
Grupa ORLEN to funkcjonująca na wielu rynkach firma o międzynarodowym zasięgu, a Społeczeństwo to wszystkie grupy osób i podmiotów, na które Grupa ORLEN wywiera wpływ swoją działalnością. Źródłem naszego zaangażowania jest Odpowiedzialność. Pojmujemy ją jako szacunek do klientów, środowiska naturalnego oraz społeczności lokalnych, z którymi sąsiadujemy i kooperujemy prowadząc naszą codzienną pracę. Więcej informacji można znaleźć w sekcji Społeczeństwo.
Ośrodki pełniące coraz ważniejszą rolę w rozwoju społecznym i ekonomicznym krajów, stanowiące niezwykle istotne uzupełnienie dla instytucji państwowych. Umacnianie ich pozycji, poprzez transfer wiedzy i wsparcie materialne, leży w głębokim interesie publicznym. Grupa ORLEN jest aktywna w tym sektorze zarówno poprzez wsparcie poszczególnych podmiotów, a także prowadzenie fundacji korporacyjnych – „Fundacja ORLEN Dar Serca”, „Fundacja ANWIL dla Włocławka” i „Fundacja Unipetrol”. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w sekcji Otoczenie Społeczne.
Współuczestnicy rynku, podmioty, w relacji z którymi definiowana jest pozycja rynkowa Grupy ORLEN w poszczególnych segmentach działalności. Podmioty te, nie tylko stymulują poszukiwanie przez Koncern nowych przewag konkurencyjnych, ale także, wspólnie z nami, tworzą reguły i standardy biznesowe obowiązujące w branży. Dlatego Koncern pozostaje otwarty na współpracę z całym otoczeniem konkurencyjnym i wspólne wypracowywanie rozwiązań korzystnych z punktu widzenia wszystkich współuczestników rynku. Biorąc pod uwagę międzynarodową skalę i fundamenty działalności Grupy ORLEN, jako kluczowe podmioty konkurencyjne względem Koncernu należy uznać przede wszystkim firmy z sektora rafineryjno-petrochemicznego oraz sieci detaliczne sprzedaży paliw z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Więcej informacji można znaleźć w sekcji Otoczenie konkurencyjne.
To między innymi dzięki nim Grupa ORLEN może wciąż umacniać pozycję rynkowego lidera w obszarze detalicznej sprzedaży paliw. To także grupa, od której w znaczący sposób zależy postrzeganie marki wśród klientów. Ajenci i franczyzobiorcy reprezentują podmioty silnie zróżnicowane pod względem skali i zasięgu działania, czy stosowanych modeli biznesowych. Kluczem do sukcesu, postrzeganego jako rozwój Grupy ORLEN równoległy z rozwojem jej kooperantów, jest długofalowa współpraca oparta o partnerskie relacje i najwyższe standardy biznesowe. Dilerzy CODO (Czechy i Niemcy), DODO (Niemcy) oraz franczyzobiorcy (Polska) korzystają z wynegocjowanych przez Grupę korzystniejszych warunków handlowych wzbogaconych o dostawców towarów pozapaliwowych. W sieciach stacji paliw zarządzanych przez Grupę ORLEN mamy kilka różnych modeli biznesowych cechujących się odmiennymi zasadami współpracy (COCO, CODO, DOFO, DODO). Na rynku litewskim wszyscy pracownicy stacji paliw są pracownikami spółki VENTUS będącej właścicielem sieci – w modelu COCO są oni związani umową o pracę. W modelach CODO właścicielem stacji są spółki (PKN ORLEN, Unipetrol, ORLEN Deutschland), a współpraca z prowadzącymi/dilerami odbywa się na bazie umowy o prowadzenie stacji w imieniu danej sieci. Każdy zatrudniony jest przez Prowadzącego/dilera. W modelach DODO i DOFO właścicielami stacji są partnerzy biznesowi, którzy w ramach umowy (kontrakt dilerski lub umowa franczyzowa) otrzymują brand i wsparcie służb operacyjnych w prowadzeniu stacji. W większości modeli pracownicy nie są zobligowani do wdrażania konkretnych rozwiązań, standardów oraz procedur. Jednakże w oparciu o partnerską współpracę możliwe jest wsparcie biznesowe i pomoc w zarządzaniu sprzedażą, zakupami, sklepem i pracownikami.
Biorąc pod uwagę zaawansowane technologie stosowane przez Grupę ORLEN, a także jej rozległą wiedzę branżową i pozycję lidera polskiego biznesu, instytucje naukowo-badawcze stanowią niezwykle ważną grupę Interesariuszy. W kręgu zainteresowań Grupy ORLEN znajdują się przede wszystkim jednostki naukowe i badawczo-rozwojowe, a szczególnie uczelnie wyższe specjalizujące się w naukach ścisłych. To w dużej mierze od nich właśnie zależy dalsza modernizacja Polski, a także budowanie jej nowych przewag konkurencyjnych. Co istotne, podmioty Grupy ORLEN współpracują nie tylko z podmiotami krajowymi – w tym z Instytutem Chemii Przemysłowej, Politechniką Warszawską, Uniwersytetem Warszawskim, Instytutem Nafty i Gazu czy Politechniką Gdańską – ale tworzą także ośrodki edukacyjne poza granicami, w tym nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe w czeskim Litvínovie. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w sekcji Badania i Rozwój Technologiczny.
Współpracujemy z wieloma stowarzyszeniami i organizacjami, zarówno branżowymi, specjalistycznymi, jak i typowo biznesowymi, budując trwałe relacje z otoczeniem. Poprzez zaangażowanie we współpracę z organizacjami branżowymi Grupa ORLEN ma dostęp do bieżącej informacji na temat legislacji dotyczącej sektora paliw i sektora chemicznego, zarówno w Polsce jak i Unii Europejskiej oraz do zagranicznych wyników badań i rozwiązań technicznych możliwych do zastosowania w Grupie ORLEN. Organizacje biznesowe, które poprzez swoją wszechstronność wspierają budowanie pozycji i prestiżu środowisk gospodarczych, stanowią forum wymiany doświadczeń i wszechstronnej dyskusji nad różnymi problemami świata biznesu oraz głównymi czynnikami wpływającymi na jego funkcjonowanie. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w sekcji Otoczenie Społeczne.
Instytucje polskie, unijne i światowe mają istotny wpływ na kształtowanie relacji z Interesariuszami Grupy ORLEN, wyznaczają standardy i regulują praktyki rynkowe przez co ukierunkowują działania podmiotów Grupy ORLEN. W obszarze chociażby społecznej odpowiedzialności biznesu kluczowymi filarami są cele zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu uchwalone przez ONZ, a także regulacje UE, takie jak Dyrektywa 2014/95/UE obowiązująca od 1 stycznia 2017 roku dotycząca obowiązku raportowania danych pozafinansowych czy też norma społecznej odpowiedzialności ISO 26000. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w sekcji Otoczenie Regulacyjne.
Instytucje pozwalające na standaryzację i optymalizację procesów związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstw. Dzięki ścisłej współpracy z nimi i otrzymywanym rekomendacjom Grupa ORLEN dysponuje zewnętrznym potwierdzeniem standardów stosowanych w wielu aspektach działalności, a klienci i kontrahenci zyskują pewność, że mają do czynienia ze sprawdzonym i wiarygodnym partnerem.
Banki, ubezpieczyciele, instytucje giełdowe są niezbędnym elementem rynku, wpływającym na kształt, dynamikę i kierunki jego rozwoju. Zaufanie instytucji finansowych jest dla przedsiębiorstw jednym z kluczowych czynników sukcesu rynkowego. Dlatego w relacjach z nimi podmioty Grupy ORLEN konsekwentnie stawiają na pełną transparentność i budowanie długofalowych relacji.
Wykorzystanie potencjału startupów i uwolnienie zasobów posiadanych przez duże korporacje pozwala na efektywną i szybszą komercjalizację nowoczesnych technologii i rozwiązań. Aby ułatwić kontakty w zakresie innowacji, Koncern uruchomił internetową platformę współpracy i wymiany wiedzy z zakresu nowych rozwiązań technologicznych pod nazwą „Innowacje, Startupy”, za pośrednictwem której będzie można zgłosić propozycję innowacyjnych rozwiązań w kluczowych obszarach funkcjonowania PKN ORLEN, m.in. w obszarach Produkcji, Energetyki czy też Marketingu i Sprzedaży.
Zgodnie z definicją jest to segment rynku finansowego, na którym są zawierane transakcje z średnio- i długoterminowymi instrumentami finansowymi, takimi jak: akcje i obligacje. Przedstawiciele rynku kapitałowego dysponują unikatową i szeroką wiedzą na temat funkcjonowania firmy. Grupa ORLEN zdając sobie sprawę z olbrzymiego znaczenia efektywności procesów komunikacji w tym obszarze, od lat wyznacza najwyższe światowe standardy w dostępie do informacji oraz transparentności w sprawozdawaniu bieżącej działalności. Więcej informacji można znaleźć w sekcji Komunikacja z Rynkiem Kapitałowym.
Opinia audytora
Polityką organizacji jest poddawanie Raportu weryfikacji niezależnych organizacji. Audytor przeprowadza niezależną ocenę wskaźników profilowych i szczegółowych opracowanych zgodnie ze standardem GRI G4. Audytorem Raportu Zintegrowanego Grupy ORLEN za rok 2017 był Deloitte Advisory.
Opinia audytora.